Zalecenia
Poniżej przedstawiamy fragmenty Wytycznych Resuscytacji Europejskiej Rady Resuscytacji 2010 – wydanie polskie przygotowane przez Polską Radę Resuscytacji (Źródło: http://www.prc.krakow.pl/2010/). Wybrane fragmenty obejmują wskazania dotyczące defibrylatorów AED.
- Kluczową interwencją, na które Wytyczne nadal kładą nacisk, jest wysoka jakość wykonywanych uciśnięć klatki piersiowej. Celem powinno być osiągnięcie głębokości przynajmniej 5 cm i częstości przynajmniej 100 uciśnięć na minutę. Należy przy tym pamiętać, by klatka piersiowa powróciła w pełni do pierwotnego kształtu oraz by minimalizować przerwy w uciskaniu klatki piersiowej. (Wytyczne 2010, s. 74)
- W celu utrzymania wysokiej jakości RKO zachęca się do stosowania metod przyrządowych pozwalających na uzyskanie przez ratowników natychmiastowej informacji zwrotnej. Tak zarejestrowane dane mogą być użyte w celu monitorowania jakości wykonywanej RKO, jak również dostarczają ratownikom medycznym informacji zwrotnej przydatnej w trakcie sesji debriefingowych. (Wytyczne 2010, s. 74)
- AED są bezpieczne i skuteczne także w rękach osób bez wykształcenia medycznego i umożliwiają wykonanie defibrylacji na wiele minut przed dotarciem specjalistycznej pomocy. Ratownicy powinni kontynuować RKO i starać się minimalizować przerwy w uciśnięciach klatki piersiowej podczas naklejania elektrod i używania AED. Powinni się skoncentrować na stosowaniu się do głosowych zaleceń AED bez opóźnienia. Dotyczy to szczególnie natychmiastowego podjęcia RKO, gdy tylko AED to zaleci. (Wytyczne 2010, s. 87)
- Należy rozważyć wdrażanie programów wczesnej defibrylacji z użyciem AED w warunkach poza szpitalnych. Dotyczy to miejsc publicznych, takich jak lotniska, obiekty sportowe, biura, kasyna i samoloty, gdzie do zatrzymania krążenia dochodzi zwykle w obecności świadków, a przeszkoleni ratownicy docierają szybko na miejsce zdarzenia. (Wytyczne 2010, s. 89)
- Programy publicznego dostępu do defibrylacji (PAD) oraz programy AED z udziałem kwalifikowanej pierwszej pomocy mogą zwiększyć liczbę osób, u których świadkowie zdarzenia podejmą RKO i wykonają wczesną defibrylację, i w związku z tym mogą zwiększyć przeżywalność w poza szpitalnych zatrzymaniach krążenia. (Wytyczne 2010, s. 90)
- AED są wysoce specjalistycznymi, niezawodnymi, skomputeryzowanymi urządzeniami, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzą zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia. Niektóre AED posiadają instrukcje wykonywania defibrylacji, a także optymalnego prowadzenia uciśnięć klatki piersiowej. (Wytyczne 2010, s. 95)