Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Rozumiem

Jak AED pomaga Tobie?

Defibrylator AED poprowadzi cię krok po kroku, za pośrednictwem komunikatów głosowych i tekstowych, przez kolejne czynności ratunkowe. Po włączeniu poinformuje o konieczności naklejenia elektrod na odsłoniętą klatkę piersiową poszkodowanego, sprawdzi czy elektrody są prawidłowo naklejone, przeprowadzi analizę rytmu serca,  zdecyduje czy należy wykonać defibrylację, podpowie jak ją wykonać i - jeśli to konieczne, zadysponuje podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Bardziej zaawansowane urządzenia, np. defibrylatory AED Plus wyposażone są w funkcję asystenta resuscytacji, polegającą na kontroli prawidłowości uciśnięć klatki piersiowej w czasie rzeczywistym. Dzięki wbudowanemu w elektrodę czujnikowi głębokości i tempa ucisków aparat nadzoruje działania prowadzone przez osobę udzielająca pomocy i informuje o ich poprawności za pomocą odpowiednich komunikatów np. „przyciśnij mocniej”, „dobry ucisk”. Funkcja metronomu dodatkowo wskazuje ratownikowi poprawne tempo ucisków. AED Plus wspomaga ratownika na każdym etapie tzw. łańcucha przeżycia. Badania pokazują, że w sytuacji NZK tylko ok. połowa pacjentów wymaga natychmiastowej defibrylacji. Z kolei WSZYSCY potrzebują natychmiastowej resuscytacji. AED Plus poprzez komunikaty głosowe, tekstowe oraz podświetlane piktogramy przypomina osobie wykonującej RKO o kolejnych krokach resuscytacji nawet wtedy, gdy nie jest konieczna defibrylacja.