Używamy plików cookies aby ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Rozumiem

Czemu powstała

Celem kampanii społecznej „AED + Ty = Życie” jest przekonanie potencjalnych świadków Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK) do udzielania pomocy z użyciem defibrylatora AED. Poprzez kampanię chcemy przekonać społeczeństwo, że defibrylatory AED są przystosowane do wykorzystywania przez osoby bez przeszkolenia medycznego.

Nadrzędnym zadaniem, jakie postawiono sobie rozpoczynając akcję społeczną, jest zmiana podejścia do urządzeń do defibrylacji, co w efekcie przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa poszkodowanych osób – potencjalnie, każdego z nas! 

WALDEMAR POSMYK – Prezes Zarządu Paramedica Polska
Dlaczego powstała Kampania Społeczna "AED  + Ty = Życie"?

Impulsem do rozpoczęcia kampanii były artykuły w prasie, w których przytaczano przykłady zatrzymania krążenia w miejscach publicznych, gdzie był dostępny defibrylator, a którego nikt nie chciał lub nie potrafił użyć. Nasze analizy wykazały, że potencjalni świadkowie zdarzenia nie wiedzą, jak taki defibrylator działa, boją się zrobić krzywdę poszkodowanemu oraz boją się konsekwencji prawnych. Warto zatem wiedzieć, że defibrylatory AED są w pełni bezpieczne dla użytkownika i poszkodowanego oraz że wspomagają komunikatami osobę udzielającą pomocy.

Dlaczego defibrylatory AED są tak bardzo potrzebne w przestrzeni publicznej?
Trzeba pamiętać, że zatrzymanie krążenia na czas dłuższy niż 3-4 minuty bez podjęcia właściwej pierwszej pomocy prowadzi zazwyczaj do trwałych uszkodzeń komórek kory mózgowej. Niestety, czas dojazdu ratowników jest zazwyczaj dłuższy, w mieście jest to do 8 minut. Tylko natychmiastowa pomoc z użyciem AED może zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie. Oferowane na rynku defibrylatory pozwalają na podjęcie u osoby, u której wystąpiło zatrzymanie krążenia, prawidłowej, bezpiecznej i maksymalnie skutecznej pierwszej pomocy przedmedycznej. Udzielając pomocy dajemy czas na dotarcie i podjęcie działań przez Zespół Ratownictwa Medycznego.

Czy defibrylatory są dostępne w Polsce i gdzie możemy je znaleźć?
Coraz częściej w miejscach publicznych można spotkać wiszące, ogólnodostępne skrzynki wyposażone w AED. W Warszawie znajdują się w wielu urzędach, w metrze, obiektach sportowych, taksówkach, galeriach handlowych, w porcie lotniczym im. F. Chopina. Pojawiają się kolejne centra handlowe czy instytucje, w których przebywa duża ilość osób, zainteresowane możliwością zainstalowania ogólnie dostępnych defibrylatorów AED, powiadamiających automatycznie służby medyczne o użyciu defibrylatora.

MARIUSZ SPISZ - Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Multikinie
Dlaczego zdecydowaliście się Państwo wziąć udział w Kampanii Społecznej "AED  + Ty = Życie"?

Multikino, to więcej niż kino i nie dotyczy to tylko naszego dodatkowego kontentu w postaci koncertów, oper czy wydarzeń sportowych na wielkim ekranie. Bardzo zależy nam na naszych klientach i chcemy, żeby w kinach naszej sieci czuli się komfortowo. Oferujemy widzom możliwość oglądania najlepszych produkcji filmowych w najwyższej jakości i jednocześnie chcemy zapewnić im najwyższy poziom bezpieczeństwa, dlatego zdecydowaliśmy się na udział w Kampanii Społecznej „AED + Ty=Życie”. Ponadto zgadzamy się z celem projektu, jakim jest propagowanie idei defibrylacji półautomatycznej w miejscach publicznych oraz uświadomienie znaczenia rozpoczęcia udzielenia pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia jeszcze przed przybyciem karetki pogotowia.

Dzięki udziałowi w kampanii we wszystkich 26 kinach sieci Multikino w 20 miastach w Polsce zostały zainstalowane ogólnodostępne skrzynki wyposażone w defibrylatory półautomatyczne AED. Ponadto w zakresie ich obsługi zostali przeszkoleni wszyscy pracownicy kin sieci Multikino. Dzięki temu przy pomocy defibrylatorów AED będą mogli podjąć u osób, u których wystąpiło zatrzymanie krążenia, prawidłową, bezpieczną i maksymalnie skuteczną pierwszą pomoc przedmedyczną , zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. 

Czy zdarzyły się już przypadki NZK w obiektach Multikino - ew. jak się skończyły?
Do tej pory w kinach sieci Multikino nie miały miejsca sytuacje nagłego zatrzymania krążenia. Jednak jesteśmy świadomi, że takie sytuacje zdarzają się w miejscach publicznych i najważniejsze jest dla nas to, że w tej chwili jesteśmy na to przygotowani. Dzięki defibrylatorom, które do końca października 2012 roku zostaną zainstalowane w sieci kin Multikino w przypadku NZK będziemy mogli odpowiednio zareagować i uratować czyjeś zdrowie a nawet życie.

Jak Multikino dba o bezpieczeństwo odwiedzających?
W kinach sieci Multikino dbamy o naszych klientów w wielu aspektach. Zapewniamy bezpieczeństwo przeciwpożarowe dzięki wyposażeniu kin w system ostrzegania DSO. W momencie jakiegokolwiek zagrożenia pożarowego, bombowego itp. mamy procedury umożliwiające ewakuację. W tym celu pracownicy przechodzą co miesiąc szkolenia umożliwiające im szybką i prawidłową reakcję na sytuację zagrożenia. Każdy pracownik ma określone zadania i wie co robić. W sytuacji uruchomienia się alarmu przeciwpożarowego natychmiast przyjeżdża straż pożarna.

Ponadto aby zapewnić bezpieczeństwo klientom sieci Multikino pracownicy kina nie wpuszczają na salę kinową osób pod wpływem alkoholu, a każda sala jest kontrolowana przez pracownika około 15 - 30 minut po starcie seansu. W sytuacji zgłoszenia przez klientów sytuacji związanej z zakłócaniem porządku pracownik przekazuje to do kierownika zmiany i on podejmuje decyzję czy wystarczy jego interwencja czy należy wezwać patrol.

Natomiast jeżeli ktoś straci przytomność lub czyjś stan budzi podejrzenia, wtedy pracownik kina wzywa ratownika z centrum handlowego lub pogotowie. Jednocześnie klientowi kina udzielana jest przez kierownika lub pracownika, którzy zostali przeszkoleni w tym zakresie, pierwsza pomoc przedmedyczna. Do tych działań dołączyliśmy teraz przeszkolenie naszych pracowników w zakresie podjęcia akcji udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatorów AED zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Dzięki któremu możemy podtrzymywać akcję serca do momentu zjawienia się pogotowia.